Yazılar geri dön
Dubai’de Doktor Olarak Çalışmak İsteyenlere Altın Vize Fırsatı

Dubai’de Doktor Olarak Çalışmak İsteyenlere Altın Vize Fırsatı

Dubai’de doktor olmanın pek çok avantajı var. Bu avantajlar arasında belki de en önemlilerinden biri 10 yıllık altın vizeye sahip olabilmek. Günümüzde pek çok ülke, yurt dışından gelen çalışanlara 1 ila 2 yıllık geçici çalışma ve oturma izinleri veriyor. Bu izinler oldukça ‘’kırılgan’’ bir yapıya sahip oluyorlar. Mesela kişi, aktif olarak çalışmadığında, işini değiştirmek işten ayrıldığında veya iş anlaşması feshedildiğinde ülkeyi 30 gün içerisinde terk etmek zorunda kalıyor. Bu da beraberinde, özellikle de çocuklu aileler için oldukça sorunlu durumlara yol açıyor.

Dünyanın pek çok ülkesinde, bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için üst düzey yatırımcılara altın vize olarak tabir edilen uzun süreli ve çok daha rahat şartları olan vize programları uygulanıyor. Ancak bu gibi programlar, daha önce de bahsettiğimiz gibi üst düzey yatırımcılara yani aktif olarak ülkeye yüz binlerce dolar değerinde yatırım yapan bireylere veriliyor. Çalışmak için gelen bireylere ise genelde altın vize verilmiyor.

Dubai’de doktor olarak çalışan kişiler, daha önce de onlarca defa bahsettiğimiz gibi oldukça avantajlı bir konuma sahip oluyorlar. Birkaç yıldır uygulamada olan özel bir program sayesinde gerekli yeterlilikleri sağlayıp altın vizeye kavuşabiliyorlar.

Yazımızın devamında altın vizenin ne olduğundan ve avantajlarından bahsedeceğiz.

Altın Vize Nedir?

Altın vize, ülkelerin üst düzey yatırımcılara sağladığı özel bir oturum izni programıdır. Ülke içerisinde mülk sahibi olan veya hali hazırda ülkeye yüz binlerce doları bulan yatırımlar yapan bireyler; ülke tarafından altın vize ile ödüllendirilirler. Bu vizeye sahip olmak, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE’de) çok daha kolay. Çünkü BAE, yalnızca ülkeye yüz binlerce dolar yatırım yapan bireylere değil aynı zamanda yetenekli sanatçılara, bilim insanlarına ve doktorlar gibi üst düzey eğitimli çalışanlara da altın vize veriyor. Bu vize sayesinde yabancılar, herhangi bir yenileme işleminde bulunmadan 10 yıla kadar ülkede ikamet edebiliyorlar.

Altın Vize’nin Avantajları Nedir?

Altın vize veya altın kart olarak bilinen program, Dubai’de doktor olarak çalışan hekimlere oldukça önemli fırsatlar sunuyor. Mesela normal şartlarda her 1 veya 2 yılda bir vize yenilemek zorunda kalan doktorlar, altın vize ile birlikte 10 yıla kadar herhangi bir yenilemeye ihtiyaç duymadan ülkede çalışmaya devam edebiliyorlar. Altın vizenin sunduğu avantajlar elbette bununla sınırlı değil. Normal şartlarda herhangi bir sebepten işinden ayrılmış veya çalışma sözleşmesi feshedilmiş doktorlar; 30 gün içerisinde ülkeden ayrılmak zorunda kalıyorlar. Bu durum, kişilerin emek vererek kurdukları düzenin bozulmasına, çocuklarının eğitimlerinin yarım kalmasına ve daha pek çok soruna yol açabiliyor. Ancak altın vize sahibi olan doktorlar, sözleşmeleri feshedilse dahi ülkede kalabiliyor ve yeni bir iş arayabiliyorlar. Altın vizenin bir diğer avantajı ise yabancı çalışanların uzun süreli ülkeden ayrılma iznine sahip olmaları. Altın vize sahibi olan doktorlar veya sağlık çalışanları; 6 aya kadar yurt dışında bulunabiliyorlar. Ancak 6. aya yaklaşırken tekrar ülkeye dönmeleri gerekiyor. Aksi takdirde altın vize programı sonlanabiliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, ülkeye gelerek gelişime ortak olan çalışanlara çok önem veriyor ve bu çalışanlara çok önemli fırsatlar sunuyor. ‘’Dubai’de Doktor Olmanın Avantajları Nelerdir?’’ isimli yazımızı inceleyerek konu hakkında daha detaylı bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Dubai’de Doktor Ol!

Her biri kendi alanlarında uzman isimlerden oluşan ekibimizle birlikte Dubai’de doktor olarak çalışmak isteyen hekimlerimize gerekli danışmanlık hizmetini sunuyoruz. Dubai’de doktor olmak ve yurt dışında doktorluk yapmak isteyen hekimler, sitemizde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşabilirler.

Bu gönderiyi paylaş

Yazılar geri dön
Size nasıl yardımcı olabiliriz?