Yazılar geri dön
Dubai’de Doktor Olarak Çalışmak İçin Neler Gerekli_

Dubai’de Doktor Olarak Çalışmak İçin Neler Gerekli?

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük şehri olan Dubai, sürekli gelişmeye devam eden, dinamik bir başkenttir. Özellikle de 2000’li yılların başında büyük bir atılım yaşayan bu şehir, gelişiminin önemli bir kısmını dışarıdan aldığı kalifiye göç dalgasına borçludur. Günümüzde sağlıktan teknolojiye, sanayiden bilime kadar pek çok alanda iş imkânı sunan Dubai, dünya ekonomisine yön veren bir kozmopolit olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Sağlık sektörü gerek sağlık turizmi gerekse de şehrin kendi ihtiyaçları sebebiyle, yabancı ülkelerden gelen çalışanlara çok önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatların başında büyüyen bir ekonomide erkenden bir yer edinmek, Amerikan Doları karşısında dengeli bir kurda, dolgun bir maaş almak ve insanî şartlarda çalışmak gelmektedir. Durum böyle olunca ülkemizdeki doktorlar ve sağlık çalışanları, Dubai gibi şehirlerde nasıl çalışabileceklerini merak etmektedirler. Yazımızın devamında Dubai’de doktor olarak çalışmak, Dubai’de doktor olmak ve Dubai’de doktorluk şartları gibi konularla alakalı merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Dubai’de doktor olarak çalışmak için bazı önemli prosedürleri tamamlamanız gerekiyor. Şöyle ki Dubai Sağlık Otoritesi olarak bilinen devlet kurumu, Türkiye’de doktorluk ve uzmanlık eğitimi almış hekimlerin diploma gibi belgelerini akredite ediyor. Ancak akreditasyon işleminin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için bazı belgeler toplamanız, bu belgeleri sunmanız ve çeşitli değerlendirmelerden geçmeniz gerekiyor. Belgeler, gerekli yerlere ulaştırıldıktan sonra dili İngilizce olan ve mesleki yeterliliğinizi ölçen bir sınava girmeniz gerekiyor. Bu sınav İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde gerçekleştiriliyor. Katılım gerçekleştiren pek çok doktor, sınavın hiç de düşündükleri kadar zor olmadığını, mesleki yeterliliği olan hekimlerin zorlanmadan iyi bir sonuç alabileceklerini dile getiriyor.

Sınav sürecinin ardından ise özenle yürütülmesi ve takip edilmesi gereken, 1 ila 6 aylık bir bekleme süreci yer alıyor. Bu sürecin dikkatle ve özenle yürütülmesi oldukça önemlidir. Çünkü ortaya çıkabilecek en küçük problem bile lisans sürecinin olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Tam da bu noktada ajansımızın vermiş olduğu hizmet hekimlerimizin yardımına yetişiyor. Daha önce bahsetmiş olduğumuz belgelerin toplanmasından gerekli yerlere ulaştırılmasına, yeterlilik sınavından bekleme sürecine kadar tüm süreçleri özenle yürütüyoruz.

Lisans işlemleri tamamlandıktan sonra Dubai’de doktor olarak çalışmak için güvenilir bir iş ilanı bulmanız, bu ilana başvurmanız ve iş teklifi almanız gerekiyor. Peki Dubai’de doktor iş ilanları nasıl bulunur? Bu soruya verebileceğimiz pek çok cevap bulunmaktadır. Bu cevaplardan ilki, herkesin ilk aklına gelen internetten araştırma seçeneğidir. Linkedin gibi global veya dubaicareers.ae gibi yerel sitelerde dijital bir CV örneği oluşturabilirsiniz. Daha sonra ise oluşturduğunuz CV ile hedef sektörünüzdeki iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Ajansımız, iş arama ve iş tekliflerini değerlendirme konusunda da hekimlerimize gerekli desteği sunmaktadır.

İş bulma süreci tamamlandıktan sonra şirketiniz sizin için bir ülkeye giriş izni çıkarıyor. Bu iznin süresi genelde 30 gün kadar olmaktadır. Bu 30 günlük süre boyunca yine şirketiniz tarafından size ayrılan otelde konaklamanız beklenmektedir. Konaklama süreciniz boyunca hem kendiniz hem de diğer aile üyeleriniz için oturma izni alabilir, Emirates ID olarak bilinen kimlik kartını temin edebilirsiniz. Şirketiniz, sizin ve aileniz için uzun süreli bir konaklama imkânı sunmuyorsa kiralık ev arama sürecini de bu 30 gün içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Dubai’de doktor olmak ile alakalı her sorunuz için bizi arayabilir; danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Dubai’de Doktor Olarak Çalışmak İçin Arapça Mı Bilmek Gerekiyor?

Dubai’de doktorluk yapmak için Arapça bilmenize gerek yok. Orta seviyede bir İngilizce ile rahat bir şekilde doktorluk mesleğini icra etmeniz mümkün. İngilizce bilginizi kanıtlamak adına IELTS ve TOEFL gibi pahalı sınavlara girmeniz de gerekmemektedir. Mesleğinizi icra edebilecek ölçüde İngilizce konuşma becerisine sahipseniz Dubai’de doktorluk yapabilir, çalışma sürecinizde İngilizcenizi daha da geliştirebilirsiniz.

Branşlara Özel Cinsiyet Ayrımı veya Cinsiyet Sınırlandırması Mevcut Mu?

Dubai’de doktor olmak isteyen hekimler, herhangi bir cinsiyet ayrımına veya sınırlandırmasına tabi tutulmazlar. Erkek doktorlar, kadın hastalıkları alanında çalışabilir ve kadın hastalarını muayene edebilirler. Yine aynı şekilde kadın hekimlerimizin de erkek hastalarını muayene etmelerine engel olabilecek bir düzenleme bulunmamaktadır.

Dubai’de Doktor Ol!

Her biri kendi alanlarında uzman isimlerden oluşan ekibimizle birlikte Dubai’de doktor olarak çalışmak isteyen hekimlerimize gerekli danışmanlık hizmetini sunuyoruz. Dubai’de doktor olmak ve yurt dışında doktorluk yapmak isteyen hekimler, sitemizde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşabilirler.

Bu gönderiyi paylaş

Yazılar geri dön
Size nasıl yardımcı olabiliriz?