Yazılar geri dön
Yurt Dışında Doktor Olmak

Yurt Dışında Doktor Olmak

Türkiye’de doktor olmak, gün geçtikçe daha da zor ve meşakkatli bir hal almaktadır. Uzun nöbet saatleri, şiddet, dolar ve enflasyon karşısında ezilen maaşlar; Türkiye’deki doktorlar için yaşam şartlarını zorlaştırmaktadır. Bu yüzden günümüzde binlerce doktor, yurt dışında çalışmayı arzulamaktadır. Hali hazırda ise binlercesi Dubai’den Londra’ya dünyanın dört bir yanında çalışma hayatlarına başlamıştır. Peki yurt dışında doktor olmak zor mu? Yurt dışında doktor olarak çalışmak için neler gerekir? Yurt dışında doktor maaşları ne kadar? Bunlar, yurt dışında doktor olmak isteyen hekimlerin en sık sorduğu sorulardır. Yazımızın devamında bu sorulara yanıt vereceğiz ve sağlık alanında kariyer yapabileceğiniz en avantajlı ülkelerden bahsedeceğiz.

Yurt Dışında Nasıl Doktor Olunur?

Yurt Dışında Doktorluk Yapma Şartları Nelerdir?

Yurt dışında doktor olmak için, çalışmak istediğiniz ülke tarafından belirlenen bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartların başında, aldığınız eğitim ve diploma için denklik almak, akredite işlemi uygulatmak gelir. Bunun yanında mesleki yeterliliğiniz ve dil becerileriniz ile alakalı değerlendirmelerden geçmeniz beklenir. Bu süreçler, çalışmak istediğiniz ülkeye göre büyük oranda değişiklik gösterebilmektedir. Mesela bazı ülkeler, ülkenin anadilini bilmenizi şart koşarken bazıları ortalama bir İngilizce bilgisi ile sizi kabul edebilmektedirler. Aynı şekilde ülkelerin mesleki yeterlilik için koyduğu şartlar, aradıkları tecrübe süresi, branşlar ve sağladıkları oturma izni imkanları da değişiklik gösterebilmektedir. Gerekli denklik, akredite ve lisans işlemlerini tamamladıktan sonra o ülkede iş aramaya başlamanız gerekir. İş arama sürecini başarıyla noktalayan ve bir şirketten teklif alan doktorlar; oturma izni ile birlikte ülkeye davet edilirler. Çalışacakları ülkede de bir süre kendileri ve aileleri için uzun süreli oturma izni, ev kiralama ve benzer süreçlerle ilgilenirler. Daha sonra ise çalışma hayatlarına başlayabilirler.

Tüm bu bahsettiğimiz süreçler zorlu, bazı durumlarda uzun ve zaman tüketici olabilmektedirler. Özellikle de hali hazırda çalışmakta olan hekimler, uzun nöbet saatlerinden bahsettiğimiz süreçlere vakit ayıramayabilirler. Bu gibi durumlarda hem süreçlerin en ideal koşullarda yürütülmesi hem de doktorun üstlendiği yükün en aza indirilmesi için konuyla alakalı uzmanlardan danışmanlık alınması önerilir.

Dubai’de doktor olmak ve yurt dışında doktor olarak çalışmak ile ilgili sorularınız için bizi arayabilir; danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Doktor Açığı Olan Ülkeler Hangileridir?

Doktor ve sağlık çalışanı açığı olan ülkelerin başında;

  • Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai),
  • Avustralya,
  • Yeni Zelanda,
  • Kanada gibi ülkeler gelir.

Bu gibi ülkeler arasında seçim yapmak isteyen kişilere, ülkelerin yaşam standartlarını, doktorlara ödedikleri ortalama maaşları, kira ücretlerini ve benzer faktörleri iyi bir şekilde değerlendirmeleri önerilir. Aynı şekilde bu ülkelerin, yabancı uyruklu doktorlardan beklentilerini göz önünde bulundurmak da çok önemlidir.

Dubai’de Doktor Olmanın Avantajları Nelerdir?

Dubai hem sağlık sektörünün hem de genel olarak tüm iş kollarının hızla büyüdüğü bir şehirdir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan bu metropol, oldukça gelişmiş bir altyapı sistemine, zengin bir kültüre ve en önemlisi oldukça avantajlı iş imkânlarına sahiptir. Tam olarak bu sebepten dünyanın her yerinden nitelikli göç almaktadır. Bunların yanı sıra, Dubai’de doktor olmak şu gibi sebeplerden avantajlıdır:

  • İnsani çalışma şartları ve saatleri.
  • Hem rahat bir yaşama hem de birikim yapmaya elverişli bir maaş.
  • Çocuklar için çeşitli eğitim imkânları.
  • Lisans ve denklik gibi işlemler için gereken şartların görece daha kolay olması.
  • Ortalama bir İngilizce becerisi ile çalışma hayatına başlayabilme imkânı.

Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda, Dubai’nin Avrupa ülkeleri ve ABD gibi bölgelerden neden bu kadar göç aldığını anlamak daha da kolay bir hale gelecektir.

Dubai’de Doktor Ol!

Her biri kendi alanlarında uzman isimlerden oluşan ekibimizle birlikte Dubai’de doktor olarak çalışmak isteyen hekimlerimize gerekli danışmanlık hizmetini sunuyoruz. Dubai’de doktor olmak ve yurt dışında doktorluk yapmak isteyen hekimler, sitemizde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşabilirler.

Bu gönderiyi paylaş

Yazılar geri dön
Size nasıl yardımcı olabiliriz?