Yazılar geri dön
Dubai’de Yaşam Koşulları, Giderler, Eğitim ve Sağlık Hizmetleri

Dubai’de Yaşam Koşulları, Giderler, Eğitim ve Sağlık Hizmetleri

Dubai hem Orta Doğu’nun hem de Birleşik Arap Emirlikleri’nin en gelişmiş ve modern şehirlerinden biri. Geçirdiği ekonomik kalkınma ve modernizasyon çalışmaları sayesinde hem güçlü bir altyapıya sahip hem de sürekli canlı bir sosyal yaşam ağı var. Avrupa ülkelerinden, Amerika’dan ve Türkiye gibi ülkelerden aldığı göç sayesinde çok kültürlü bir yapıya sahip. Bunun etkileri elbette sosyal yaşamda da görülüyor. Mesela Dubai’de, şehre göç ile gelmiş olan kadınlar dini bölgeler haricinde örtünmek zorunda değiller. Şehir, ziyaretçilerinden ve yaşayanlarından yalnızca kendi dokusuna uygun, mütevazi bir giyim bekliyor.

Dubai, aynı zamanda oldukça aktif bir inşaat sektörüne sahip. Özellikle de son dönemlerde hem şehrin merkez bölgelerine hem de daha uç bölgelerine sürekli yeni evler yapılıyor. Bu yeni evler, elbette şehirdeki kira fiyatlarında da düşmeye yol açıyor. Bu, Dubai’yi ucuz bir şehir olarak nitelemeye yetmese de şehir sakinlerinin ezici bir çoğunluğu bu pahalılıkla doğru orantılı maaşlar alıyor. Mesela ortalama bir doktor maaşı ile Dubai’de, oldukça lüks bir villada oturmak mümkün.

Dubai’de yaşam ile ilgili bahsetmemiz gereken bir diğer konu ise hava durumu. Herkesin tahmin ettiği üzere Dubai epey sıcak bir şehir. Bu sıcaklık özellikle de Nisan ayı ile Eylül ayı arasında kendisini gösteriyor. Neyse ki yılın bu zamanlarında Dubai’nin istinasız olarak her noktasında güçlü soğutma sistemleri, klimalar çalışıyor. Hastaneler, kafeler, evler, iş merkezleri yani şehirdeki tüm iç mekanlar sorunsuz bir şekilde soğutuluyor. Yılın diğer aylarında ise hava durumu oldukça ideal, gidenlerin ‘’Ne üşürsünüz ne de sıcaklarsınız!’’ dediği ölçüde.

Dubai’de yaşamak, özellikle de şehirdeki aktivitelerin bolluğu açısından oldukça eğlenceli. Çöl turlarından sahil etkinliklerine, alışverişten bot gezilerine kadar hem kendi başınıza hem de ailenizle yapabileceğiniz pek çok etkinlik var. Her yıl onlarca ünlü sanatçının konserleri, global fuarlar ve etkinlikler Dubaililerle buluşuyor. Sosyal yaşamı epey canlı olan şehirde, belki de en önemlisi sakin ve gürültüsüz insanlar ikamet ediyor. Ne bir yersiz korna sesine ne de bir kavgaya şahit olmak mümkün değil.

Dubai’de yaşam ile ilgili sorulan bir diğer popüler soru ise ‘’Dubai’de araba fiyatları ne kadar?’’. Şöyle ki, Dubai’de araba fiyatları hem çok ucuz hem de çok pahalı. Dubai’de, özellikle de hizmet sektöründe çalışan herkesin ortalama ve üstü arabalar alma imkânı var. Mesela doktorlar, birkaç aylık maaşları ile Türkiye fiyatı yarım milyon lirayı bulan arabalar alabiliyorlar. Elbette dünyanın en lüks şehirlerinden biri olan Dubai, aynı zamanda dünyanın en pahalı arabalarına da ev sahipliği ediyor.

Dubai’de doktor olarak çalışmak isteyen hekimlerimize, yalnızca gidiş süreçlerinde değil sonrasında da danışmanlık hizmeti vermeye gayret ediyoruz. Bu yüzden Dubai’de yaşam ile ilgili merak ettikleriniz için bize ulaşabilir, her biri alanında uzman kişilerden oluşan ekibimizden danışmanlık hizmeti talep edebilirsiniz.

Dubai’de Eğitim Olanakları Nasıldır?

Dubai’nin eğitim olanakları, özellikle de çocuklu ailelerin merak ettiği bir konu. Dubai’de eğitim genelde İngilizce olarak veriliyor. İngilizceye ek olarak farklı bir yabancı dil daha seçmek mümkün. Dubai’deki eğitim kurumlarının bazıları, dünyada eğitim şartlarıyla ünlenmiş ülkelerin müfredatlarıyla eğitim veriyor. Bu da çocuğunuzun, dünya standartlarında bir eğitim alması demek oluyor. Şehirde aynı zamanda ileri Türkçe dil eğitimi veren kurslar da mevcut. Böylece çocukların anadillerinde de okur-yazar olması, Türkçe’nin ileri yetkinliklerine kavuşması mümkün oluyor.

Dubai’de Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Faydalanılır?

Dubai’de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeniz için özel sağlık sigortasına sahip olmanız gerekiyor. Bu sigorta da çalıştığınız şirket veya kurum tarafından sağlanıyor. Özellikle de doktorların ve sağlık çalışanlarının epey kapsamlı sağlık sigortalarına sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Şirketinizin sağladığı sağlık sigortası sayesinde hem Dubai’de hem de Birleşik Arap Emirlikleri’nin farklı şehirlerinde tedavi görmeniz mümkün hale geliyor.

Dubai’de Hayat Pahalı Mı? Dubai’de Yaşam Masrafları 2022 Yılında Ne Kadar?

Türkiye’de yaşayan biri, Dubai’de hayatın pahalı olduğunu düşünebilir. Ancak Dubai’de neredeyse herkes bu pahalılıkla doğru orantılı maaşlar alıyorlar. Özellikle doktorlar, oldukça lüks bir yaşamı karşılayabilecek, üzerine bir de birikim yapabilecek ölçülerde bir gelire kavuşuyorlar. Arap Emirlikleri Dinarı’nın Amerikan Doları karşısındaki dengeli duruşu, global anlamda alım gücünü de etkiliyor.

Dubai’de Doktor Ol!

Her biri kendi alanlarında uzman isimlerden oluşan ekibimizle birlikte Dubai’de doktor olarak çalışmak isteyen hekimlerimize gerekli danışmanlık hizmetini sunuyoruz. Dubai’de doktor olmak ve yurt dışında doktorluk yapmak isteyen hekimler, sitemizde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşabilirler.

Bu gönderiyi paylaş

Yazılar geri dön
Size nasıl yardımcı olabiliriz?